Nastaw się na rozwój!

30 stycznia 2021 | Autor:
Nastaw się na rozwój!

Grafika: Na podstawie artykułu Barbary Habrych na stronie EPALE – Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Zazdrościsz innym sukcesów? Boisz się porażki? Źle znosisz krytykę? Nie lubisz prosić o pomoc? Nie widzisz sensu podejmowania wysiłku? A może jesteś przekonana/y, że zdolności nie da się rozwijać? Czy poddajesz się w obliczu przeszkód? Omijasz szerokim łukiem wszelkie wyzwania? Być może trzymasz się kurczowo stałości w życiu. Ale czy taki stan rzeczy jest dla ciebie zadowalający?

Ja zaproponuję ci coś innego – stały rozwój. W myśl spostrzeżenia Heraklita z Efezu: Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana, warto w nią zainwestować. Nastawiając się na rozwój wierzymy, że dzięki nauce i entuzjastycznej pracy możemy zwiększać swój potencjał. Konstruktywna krytyka daje nam sugestie do samodoskonalenia, a sukcesy innych są inspiracją wzmacniającą wiarę, że ja również mogę czegoś dokonać.

Aby  kształtować swoje kompetencje w aspekcie rozwoju:

  • Ćwicz elastyczność oraz otwartość na zmiany,
  • Poznawaj swoje mocne strony, rozwijaj talenty i predyspozycje,
  • Doskonal swe umiejętności, uczęszczaj na kursy, szkolenia i wykłady online,
  • Obok wiedzy merytorycznej zgłębiaj tajniki kompetencji miękkich.

Co to są kompetencje miękkie?

Kreatywność, umiejętność współpracy, empatia, zdolności komunikacyjne, nastawienie na rozwiązywanie problemów, aktywne słuchanie, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, asertywność i wiele innych cech pomocnych w satysfakcjonującym życiu w społeczeństwie.

Nastawiając się na rozwój wytrwale pokonujemy przeszkody, traktując je jako wyzwania do stawania się coraz lepszą/ym. Uczymy się na błędach, wyciągając wnioski na przyszłość. Podglądamy szczęśliwe osoby, wykorzystując ich metody do swoich strategii postępowania. A co najważniejsze, chwalimy siebie za swoje sukcesy. I takich chwil dumy w procesie samorozwoju życzę ci wielu!


Grafika:

Na podstawie artykułu Barbary Habrych na stronie EPALE – Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni