O miłości, partnerstwie i seksie z Trener Fizjo-Psycho-Seksualną – #ZDROWAnocka 21

24 lutego 2021 | Autor:
#ZDROWAnocka 21

O miłości, partnerstwie i seksie z Trener Fizjo-Psycho-Seksualną – #ZDROWAnocka 21

W czwartek 18 lutego w ramach cyklu #ZDROWAnocka na profilu Facebook naszej Fundacji spotkaliśmy się z Moniką Rozmysłowicz Trener Fizjo-Psycho-Seksualną.

Odcinek walentynkowy był wyjątkowy, również dzięki naszym widzom, którzy byli bardzo aktywni na czacie i podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Głównym tematem odcinka był raport z badania Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową, opublikowany niedawno przez Projekt Sekson prowadzony w ramach Fundacji Avalon.

Dodatkowo Monika podzieliła się z nami wynikami swojego badania w tym temacie, które przeprowadziła w grupie osób z niepełnosprawnościami neurologicznymi. Zarówno my w transmisji na żywo, jak i nasi widzowie w komentarzach na żywo, dyskutowaliśmy o wchodzeniu w związki przez osoby z niepełnosprawnościami oraz o aktywności seksualnej i barierach napotykanych w związku z niepełnosprawnością.

Co ciekawe, według badania Sekson główną barierą jest fizyczna trudność w ułożeniu ciała, tymczasem według badania Moniki są to zaburzenia działania układu moczowego. To pokazuje, że badania przeprowadzone na wyższej grupie OzN dają nieco inne wyniki, chociaż w swoich głównych wnioskach zbliżone. Niestety, częstymi barierami są też kwestie związane z lękiem przed pokazaniem swojego ciała czy obawa przed brakiem satysfakcji seksualnej.

Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w tych sprawach ważna jest zarówno komunikacja z partnerką/partnerem, jak i konsultacja ze specjalistami. Dobrym pomysłem jest też udział w warsztatach edukacji seksualnej, jak organizowane swego czasu przez naszą Fundację warsztaty Kobieta i mężczyzna zmysłowo zakręceni.

Nowością było, że przed odcinkiem przygotowaliśmy ankietę online, która spotkała się z zaskakująco dużym zainteresowaniem. Kilkadziesiąt osób udzieliło różnych odpowiedzi na pytanie Co pomaga tworzyć dobry związek? – wyniki są zaprezentowane na grafice. Im większe litery, tym częściej dana odpowiedź występowała, a były to przede wszystkim:

  • zrozumienie
  • zaufanie
  • miłość
  • tolerancja
  • empatia
  • lojalność
  • udany seks
  • i wiele innych…
O miłości, partnerstwie i seksie z Trener Fizjo-Psycho-Seksualną - #ZDROWAnocka 21

O miłości, partnerstwie i seksie z Trener Fizjo-Psycho-Seksualną – #ZDROWAnocka 21

Link do badania Sekson: https://www.sekson.pl/badania/

Odcinek #ZDROWAnocka https://youtu.be/B8yQIrjIZM8


Grafika:

Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni