Spastyczność w MPD i innych schorzeniach neurologicznych – #TajnikiSpastyki

20 listopada 2021 | Autor:

Czwarty webinar z cyklu #TajnikiSpastyki poświęciliśmy spastyczności w MPD i innych schorzeniach neurologicznych. A było to możliwe dzięki mgr Beacie Wnuk, fizjoterapeutce i terapeutce zajęciowej, którą mieliśmy zaszczyt, honor i przyjemność gościć.

Beata Wnuk jest specjalistką koncepcji NDT Bobath oraz PNF. Na co dzień pracuje w Paley European Institute w Warszawie. Zajmuje się m.in. neuromobilizacją w terapii manualnej i analizą chodu. Prowadzi także grupę na Faceboooku Rozmowy o MPD po godzinach, gdzie niebywale trudne zagadnienia wyjaśnia w bardzo ciekawy i przystępny sposób.

Geneza MPD oraz problemy pierwotne i wtórne

Od czego właściwie zaczyna się Mózgowe Porażenie Dziecięce? Towarzyszą mu różnego rodzaju problemy, które dzielimy na pierwotne i wtórne. Zarówno jedne i drugie zostały bardzo ciekawie przedstawione przez specjalistkę naszego webinaru. Naprawdę warto zapoznać się z ich charakterystyką.

Spastyczność w MPD i innych schorzeniach neurologicznych

Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze – kanał

Klasyfikacja GMFCS i rozwiązania na jej różnych poziomach

Klasyfikacja GMFCS jest pięciostopniowym systemem oceny, który opisuje możliwości rozwoju dziecka od narodzin do ukończenia 18. roku życia w zakresie funkcjonowania i poruszania się w życiu codziennym. Opisuje ona – jak ujęła to nasza gościni na swojej stronie internetowejmożliwości funkcjonalne, przemieszczanie się wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz potrzebę używania technologii lub urządzeń pomocniczych do przemieszczania się, takich jak chodziki, kule, laski, wózki manualne i elektryczne.

Temat klasyfikacji GMFCS został szeroko omówiony podczas czwartego webinaru w ramach naszej kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki, do obejrzenia którego serdecznie zachęcamy. Pamiętajcie, że nasz fanpage oraz kanał w serwisie YouTube cały czas są do Waszej dyspozycji. 🙂

Problemy współistniejące przy MPD

Wymienione w tym miejscu zostały chociażby takie problemy, jak:

  • niepełnosprawność intelektualna;
  • zaburzenia mowy;
  • epilepsja;
  • zaburzenia zachowania;
  • nietrzymanie moczu;
  • zaburzenia snu;
  • zaburzenia widzenia;
  • etc.

Beata Wnuk pochyliła się nad jeszcze jednym istotnym problemem, który współwystępuje z MPD, a mianowicie nad bólem. Australijskie badania, które nam przytoczyła, pokazują, że troje spośród czworga dzieci żyjących z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym odczuwa ból wynikający ze spastyczności. Jest wątek, który niewątpliwie warto zgłębić, wsłuchując się w to, co powiedziała nam Beata. Nie zabrakło też przez chwilę wzmianki o pompie baklowenej, której rola jest tutaj oczywiście ogromna.

Hiper-resistance

Jest to nadmierny lub – inaczej rzecz ujmując – zwiększony opór. Na czym on dokładnie polega? Odpowiedzi na tak postawione pytanie nasza Gościni udzieliła podczas czwartkowego spotkania, które przyciągnęło rekordową liczbę zainteresowanych osób. Bardzo się z tego cieszymy, dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy po jeszcze więcej merytorycznej wiedzy na temat spastyczności. 🙂

W rozmowie z Beatą dowiedzieliśmy się także:

  • Czy nadwrażliwość w przypadku Mózgowego Porażenia Mózgowego jest bardziej z winy spastyczności czy odruchu Moro?
  • Co ma siła grawitacji do spastyczności?
  • Jaka jest istota zaopatrzenia ortopedycznego – ortezy, kombinezon itp. – w przypadku spastyczności u osób z MPD?
  • Jakie są metody leczenia spastyczności w przypadku MPD i na czym polega jej zintegrowane interdyscyplinarne leczenie?

A tak w ogóle – czy jest możliwe, aby spastyczność nasilała się u dorosłych osób, które żyją z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym?

Odpowiedzi na to pytanie Beata oczywiście także udzieliła podczas webinaru, który odbył się 18 listopada 2021 roku. Przypomnijmy, że jest on przez cały czas dostępny na naszym fanpage’u oraz kanale w serwisie YouTube.

Serdecznie zapraszamy… 🙂

Odkrywajcie z nami #TajnikiSpastyki! 😀

 


Źródła:

Gross Motor Function Classification System (GMFCS), [w]: Beata Wnuk

Grafika:

Spastyczność w MPD i innych schorzeniach neurologicznych – #TajnikiSpastyki

Tło grafiki to niebieski deseń z różnymi odcieniami. Po prawej stronie widzimy biały pogrubiony napis: Webinar | 4. Pod nim jest biały niepogrubiony hasztag #live. Pod nim (z lewej strony) widzimy zdjęcie uśmiechniętej Beaty w fioletowej bluzce i czarnych spodniach, która siedzi na obrotowym taborecie. Obok zdjęcia jest biały pogrubiony napis: mgr Beata Wnuk Pod tym napisem znajduje się biały niepogrubiony napis: fizjoterapeutka, terapeutka zajęciowa. Tuż pod nim widzimy biały pogrubiony napis ujęty w cudzysłów: Spastyczność w MPD i innych schorzeniach neurologicznych.

Poniżej (nieco bardziej z prawej strony) widzimy ciemnoniebieski hasztag #TajnikiSpastyki, pod nim ciemnoniebieski napis: Kampania edukacyjna, a obok biało-niebieskie logo FZJN.

Wykonanie: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Film:

Daniel Szulc – wyścig o zdrowie

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni