Konferencja Sekson o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową

27 października 2022 | Autor:

Sekson 2022

Już po raz czwarty odbyła się Konferencja Sekson o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. W tym roku Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze objęła patronat, a dwie ekspertki Fundacji – Marta Lorczyk i Monika Rozmysłowicz – wystąpiły jako prelegentki. Dwudniowa Konferencja miała tym razem swój temat przewodni, wszystkie wydarzenia działy się więc wokół tematu ciała i cielesności. W programie były zarówno prelekcje specjalistów i specjalistek m.in. seksuologii, psychologii, urologii, chorób zakaźnych czy fizjoterapii, jak i samorzeczników i samorzeczniczek, czyli osób z niepełnosprawnościami które aktywnie działają społecznie edukując i zabierając głos w swojej sprawie. To bardzo ważne, żeby w myśl zasady ‘nic o nas bez nas’ dać osobom z niepełnosprawnościami przestrzeń do swobodnej wypowiedzi. Dodatkowo, jak się okazało podczas trzech paneli dyskusyjnych, wyjątkowo interesujące wątki pojawiły się właśnie dzięki głosom z sali od osób, które dzieliły się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami.

Sekson 2022

Poza prelekcjami na Konferencji można było również wziąć udział w warsztatach i innych aktywnościach, do wyboru chociażby joga, brafitting (czyli jak dobrać odpowiednią bieliznę w formie stanika, co okazało się wielkim hitem wśród uczestniczek z niepełnosprawnościami), bodypainting (w postaci malowania na ciele henną) czy strefa Akademii Sztuk Pięknych, gdzie można było się wyciszyć i stać się częścią projektu TOTU, przygotowanego przez studentki ASP z Katowic. W przerwie kawowej można było odwiedzić przeróżne stoiska oraz podziwiać wiszące na ścianach grafiki wykonane już wcześniej poprzez narzędzie TOTU. A mówiąc o przerwie kawowej, trzeba też wspomnieć o dostępności całego  wydarzenia. Poza tym, że mieściło się oczywiście w budynku wyposażonym w windy czy dostosowaną toaletę, to organizatorzy pomyśleli też o innych dostosowaniach, które powinny być norma na każdym wydarzeniu. Każdy, kto bywa na konferencjach wie, że popularne są wysokie okrągłe stoliki kawowe, przy których można popijać kawę czy zjeść ciasto stojąc. To rozwiązanie zabiera mało miejsca i jest wygodne, ale tylko dla osób które mają możliwość stać przez dłuższą chwilę. Nie tylko osoby poruszające się na wózku, ale też osoby chodzące o kulach czy balkonikach, osoby starsze czy niskorosłe nie będą w takich warunkach komfortowo popijać kawy. Dlatego koniecznie, oprócz takich stolików ‘na stojąco’, należy przygotować niskie stoliki ‘na siedząco’ i przy nich postawić kilka krzeseł, ale pozostawić też kilka miejsc pustych dla osób poruszających się na wózkach. Takie rozwiązanie było przyjęte na Konferencji j sprawdziło się bardzo dobrze. W kwestii dostępności wydarzenia warto też pamiętać o tym, żeby zapewnić podjazd na scenę. W wielu przypadkach scena jest tylko po schodach, co wyklucza równy udział prelegentów i prelegentek z niepełnosprawnościami. Na Konferencji wybudowano podjazd od frontu sceny, tak aby zapewnić komfort w korzystaniu i przy okazji zamanifestować, że wydarzenie jest dostępne dla wszystkich.

 

Na koniec jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w Konferencji j zachęcamy do dołączenia do nas w przyszłym roku, stacjonarnie w Warszawie lub online, bo już zapowiedziano piątą edycję. To największe w Polsce wydarzenie o tej tematyce i warto być jego częścią.

 

Udział w Konferencji polecamy szczególnie osobom z niepełnosprawnością ruchową, które czują się wyobcowane, które mają poczucie że pewne problemy dotyczą tylko ich samych. Dzięki temu wydarzeniu można poczuć atmosferę akceptacji, uzyskać wsparcie i poznać sposoby na różne życiowe sytuacje, które mogą stanowić inspirację do osiągnięcia pełnego życia.

 

Grafika:

Tło grafiki kolor jasnoróżowy. Z lewej i prawej strony rysunki dłoni. W górnej części grafiki napis CIAŁO I CIELESNOŚĆ. Niżej widzimy napis IV KONFERENCJA SEKSON  Pod nim napis o seksualność i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową. Na dole od lewej strony napis 15-16 października 2022 r. Warszawa/online. Dalej logo sekson i logo avalon.

Więcej informacji na https://www.sekson.pl/konferencja/edycja-2022/

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni