Z Joanną Tokarską odkrywaliśmy kolejne #TajnikiSpastyki

12 marca 2022 | Autor:

10 marca 2022 roku odbył się kolejny, tym razem zamknięty, webinar z cyklu #TajnikiSpastyki. Po raz trzeci w historii naszej kampanii edukacyjnej główną bohaterką spotkania była Joanna Tokarska, która jest znana chociażby z prowadzenia bloga Fizjopozytywni i skupionych wokół niego mediów społecznościowych.

Przeczytaj także: Dwuetapowy maraton o spastyczności

Przychodzi do nas spastyczność i co dalej?

Joanna Tokarska opowiadała o sytuacji w momencie, gdy osoba z nabytą spastycznością (np. w wyniku przebytego udaru mózgu) wychodzi ze szpitala. Poruszony został tutaj zatem temat wczesnej rehabilitacji, która jest arcyważnym etapem leczenia.

Od czego zacząć pomoc pacjentowi po udarze?

Na tak postawione pytanie nasza gościni odpowiedziała w bardzo szczegółowy sposób. Opowiedziała także o realiach szpitalnej rehabilitacji.

Jak być dobrym opiekunem, dbając o siebie?

Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Czyli wszystko to, co się dzieje wokół pacjenta i dotyka równocześnie jego najbliższego otoczenia – w przeważającej liczbie przypadków jest nim rodzina. Zostały przedstawione tutaj dwie siły: siła rekonstrukcyjna oraz siła kompensacyjna. Na czym one dokładnie polegają? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w naszym webinarze, do obejrzenia którego szczerze zachęcamy.

Mamy tu de facto do czynienia z dwoma etapami: Złotym okresemZrobię za Ciebie. O ich istocie Joanna szczegółowo opowiedziała na naszym spotkaniu, podczas którego został poruszony także problem, który śmiało można opisać stwierdzeniem: Wszystko kręci się wokół osoby z niepełnosprawnością i jej rehabilitacji.

Problemy z komunikacją

Są niemal nieodłącznym skutkiem udarów. Jak wówczas skutecznie porozumieć się z osobą, która go przeszła i rozpoznać jej faktyczne problemy oraz potrzeby? Jest to niesłychanie trudne pytanie, z którym Joanna Tokarska zmierzyła się podczas naszego webinaru.

Bardzo wiele innych kwestii

Wśród licznych tematów, które pojawiły się w czasie minionego wydarzenia, nie zabrakło także ważnej kwestii, jaką są cele funkcjonalne. Rozmawialiśmy również o tym, co się należy pacjentom po udarze. Temat ten jest zawsze chętnie poruszany –  zarówno przez pacjentów, jak i opiekujące się nimi osoby. Porozmawialiśmy także o uczeniu się nowych wzorców ruchu, dotknęliśmy również pokrótce tematu świadomości społeczeństwa dotyczącej osób z niepełnosprawnościami.

Nie jest to jednak koniec odkrywania przez nas tajników spastyki. Będziemy zagłębiać się w nie dalej, a Wy róbcie to razem z nami. 🙂


Grafika:

Z Joanną Tokarską odkrywaliśmy kolejne #TajnikiSpastyki

Tło grafiki to niebieski deseń z różnymi odcieniami. U góry widzimy pogrubiony biały napis: #TajnikiSpastyki kampania edukacyjna, a pod nim ciemniejszy biały napis: Warsztaty dla pacjentów i opiekunów 10.03.2022 r.

Poniżej widzimy dwa zdjęcia: Joanny Tokarskiej i Agnieszki Dąbkowskkej.

Poniżej logo FZJN, a obok niego napis: mgr Joanna Tokarska napis: specjalistka rehabilitacji neurologicznej, obok logo Fizjopozytywni.

Wykonanie: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Film:

Daniel Szulc ? wyścig o zdrowie

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni