Spastyka na medal – #TajnikiSpastyki

29 maja 2022 | Autor:

Każdy z nas (a przynajmniej większość) wie, że sport to zdrowie. A jak ma się fakt posiadania spastyczności do uprawiania sportu? I odwrotnie? Jak aktywność sportowa może wpływać na naszą spastykę?

Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas dziesiątego, a zarazem ostatniego webinaru, który odbył się w ramach naszej kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki. Miło nam było gościć na nim Magdalenę Matusiak, która jest reprezentantką Polski w tańcu towarzyskim na wózku. Magda była zawodniczką (i na zawsze pozostała wierną kibicką) rugby na wózku warszawskiej drużyny Four Kings. Magda ma uraz rdzenia kręgowego na odcinku szyjno-piersiowym.

Przez wiele lat realizowała się również jako instruktorka aktywnej rehabilitacji. Magda to m.in. zdobywczyni Pucharu Świata (Włochy, 2021) oraz Mistrzyni Polski. Jest utytułowaną zawodniczką zarówno w kategorii DUO Latin (z partnerem tanecznym Pawłem Karpińskim, oboje na wózkach), jak i solo.

Przeczytajcie także: Terapia zajęciowa drogą do samodzielności

Dlaczego i w czym pomaga taniec towarzyski?

Taniec okazuje się być dyscypliną, która najbardziej angażuje nasze ciało do aktywności. Po to, żeby istniały w miarę równe szanse dla wszystkich, konieczne było stworzenie odpowiednich kategorii i kwalifikacji.

Na jakie kategorie i kwalifikacje dzielimy zatem taniec towarzyski?

Jedną z nich z całą pewnością jest kategoria duo. Jej zasady i charakterystykę Magdalena przedstawiła bliżej podczas spotkania, na którym ją gościliśmy. Dlatego tym bardziej warto obejrzeć ten webinar na naszym fanpage?u oraz kanale w serwisie YouTube. Szczerze do tego zachęcamy. Tam też znajdziecie wszystkie pozostałe nagrania spotkań, które odbyły się w ramach naszej – kończącej się już, niestety – kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki.

Z naszego ostatniego webinaru dowiecie się chociażby, dlaczego w tańcu ważna jest odpowiednia pozycja, jak również znajdziecie odpowiedź na następujące pytanie: czy rodzaj tańca ma znaczenie w kontekście spastyczności?

Spastyka na medal

Źródło: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Magda opowiedziała nam również o patentach, które stosuje w tańcu i na co dzień. Do tańca przede wszystkim powinno się dopierać odpowiedniego partnera, pewnie także dobre obuwie. Osoba ze znaczną niepełnosprawnością ruchową staje przed jeszcze jednym, jakże ważnym dylematem: jaki wózek wybrać – specjalny czy standardowy?

Odpowiedzi poszukajcie oczywiście w rozmowie z naszą gościnią, z której dowiecie się także, czy taniec może być dla wszystkich.

Przeczytajcie także: Wodne #TajnikiSpastyki z elementami koncepcji Hallwick

Spastyczność w rugby, szermierce i innych dyscyplinach sportowych

I tutaj po raz kolejny pojawia się bardzo istotne pytanie: jak spastyczność wpływa na sport? I odwrotnie – co się dzieje ze spastycznością u osób, które wykazują się aktywnością sportową? Również na te pytania odpowiedziała nie tylko nasza gościni. Poznaliśmy też Damiana, który gra w boccię.

Jak wygląda uprawianie tej ciekawej dyscypliny paraolimpijskiej przez osoby z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym? Pojawił się temat relacji pomiędzy emocjami a spastycznością, na który z całą pewnością warto zwrócić także uwagę.

Rozgrzewka

Zetknęliśmy się także z równie ciekawym wątkiem dotyczącym rozgrzewki. Należy traktować ją na serio i uzmysłowić sobie, dlaczego jest ona taka ważna i jak w ogóle powinna wyglądać. Zależy to wszystko od:

  • danej dyscypliny i kondycji zawodnika;
  • aktualnej dyspozycji osoby uprawiającej sport;
  • intensywności treningów.

Przeczytajcie także: Ortopedyczne #TajnikiSpastyki

Amatorzy i zawodowcy

Sport – również dla osób z niepełnosprawnościami – może być i często bywa sposobem na życie, jak też odskocznią od codzienności. Z całą pewnością należy go uznać także za dodatkową formę rehabilitacji – i to o wiele bardziej atrakcyjną od tej tradycyjnej. Dla takich osób, jak Magda czy Damian jest on po prostu pasją.

Takie osoby, jak oni w piękny sposób pokazują nam, na czym piękno owej pasji polega. I jest to na tyle ważny aspekt życia społecznego, że jest on wdzięcznym tematem dla kinematografii. Jako przykład warto podać oparty na faktach film Puls produkcji ukraińskiej z 2021 roku,  którego reżyserem jest Serhij Czebotarenko. Mówi nam między innymi o tym, że niepełnosprawność niczego w sporcie nie przekreśla, a wzięcie udziału w paraolimpiadzie może okazać się sposobem na realizację marzeń i zajście na sam szczyt.

I tego właśnie z całego serca życzymy Magdzie i Damianowi, którym pięknie dziękujemy za udział w naszym ostatnim webinarze z cyklu #TajnikiSpastyki., oraz każdej osobie z niepełnosprawnością, która swój sens życia odnalazła w sporcie.

Niskie ukłony i podziękowania przesyłamy także wszystkim pozostałym osobom, które wzięły udział w naszej kampanii edukacyjnej #TajnikiSpastyki. Mamy tu oczywiście na myśli nasze znakomite gościnie oraz znakomitych gości, ale także fantastyczne Internautki i fantastycznych Internautów. Bez Was nie miałoby to najmniejszego sensu.

Podziękowania należą się także Marcie Lorczyk i Agnieszce Dąbkowskiej za organizację i prowadzenie naszych spotkań. Danielowi Szulcowi dziękujemy natomiast za sprawny montaż filmów, dzięki czemu #TajnikiSpastyki pozostają z nami na zawsze na naszym kanale w serwisie YouTube.

Kończymy pewien etap podróży, której celem jest odkrywanie spastyczności, lecz ona sama trwa nadal. 😀

Podróżujcie dalej razem z nami! 😉


Grafika:

Spastyka na medal- #TajnikiSpastyki

Tło grafiki to niebieski deseń z różnymi odcieniami. Po prawej stronie widzimy biały pogrubiony napis: Webinar | 10. Pod nim (od prawej) niepogrubiony hasztag #live. Poniżej (od lewej)  widzimy zdjęcie Magdaleny Matusiak, która siedzi na wózku inwalidzkim, w bluzie reprezentacji Polski, czarnych spodniach i czarnych butach. Na szyi ma zawieszony złoty medal, który podtrzymuje prawą ręką. W tle zdjęcia widzimy flagi różnych państw i drabinki gimnastyczne. Obok zdjęcia jest biały pogrubiony napis: Magdalena Matusiak. Pod tym napisem znajduje się biały niepogrubiony napis: reprezentantka Polski w tańcu towarzyskim na wózkach. Tuż pod nim widzimy biały pogrubiony napis ujęty w cudzysłów: Spastyka na medal.

Poniżej (nieco bardziej z prawej strony) widzimy ciemnoniebieski hasztag #TajnikiSpastyki, pod nim ciemnoniebieski napis: Kampania edukacyjna, a pod nim także ciemnoniebieski napis: Projekt realizowany z grantu Fundacji Medtronic. Obok tych dwóch napisów widzimy biało-niebieskie logo FZJN.

Wykonanie: Fundacja Zdrowie Jest Najważniejsze

Film:

Daniel Szulc ? wyścig o zdrowie

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni