CZY ROBIENIE WIANKÓW WIELKANOCNYCH TO ARTETERAPIA?

19 kwietnia 2019 | Autor:

ależ TAK

obejmuje cały przekrój Terapii zajęciowej, składającej się z Arteterapii – leczenia poprzez sztukę, Ergoterapii – terapii pracą i Socjoterapii leczenia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych.

Arteterapia  w przypadku wianków, to ich ozdabianie.  Natomiast zaplatanie to Ergoterapiia.

Najczęściej jednak osoby niepełnosprawne otrzymują wsparcie w postaci ćwiczeń manualnych, z uwagi na niedobory w tym zakresie.

Poprzez plastykę w łatwy i nie męczący sposób ćwiczą dłonie, aby mogli lepiej funkcjonować w codziennym życiu.

Wzmacniają poczucie pewności siebie  poprzez wykonywanie prac artystycznych.

U WSZYSTKICH JEDNAK KŁADĘ NACISK NA ROZWÓJ KREATYWNOŚCI, (a to już Socjoterapia) KTÓRA JEST TAK WAŻNA W CODZIENNYM ŻYCIU. Samodzielne tworzenie pomaga w podejmowaniu decyzji i spełnianiu się na co dzień. Wzmacnia poczucie pewności siebie, której tak często  potrzeba nam wszystkim.

 

 

W przypadku wianków  przybliżam dawną tradycję ludową, kiedy to wieszano je, aby chroniły od zła. Były symbolem ludzkiej pracy i darów od Boga.

Wiązanie wstążek miało też swoje symboliczne znaczenie np. czerwona oznaczała prośbę o miłość, niebieska o dary duchowe a zielona prośbę o pieniądze i zdrowie.

W dzisiejszych czasach prosi się o inne rzeczy np. o inspiracje, zmianę kierunku życia uzdrowienie czy otworzenie się przed nami nowych możliwości  w pracy lub na co dzień.

 

Anna Mieczkowska arteteraputa w Fundacji Zdrowie Jest Najważniejsze 

 

Patroni i partnerzy

Medtronic Foundation
Grudniewscy
Samodzielni
Librego
Fizjopozytywni